piątek, 2 października 2020

Borka i Sambor, Elżbieta Żukowska i Karol Kalinowski - recenzja


Borka i Sambor to sympatyczni bohaterowie serii komiksów historyczno-przygodowych dla dzieci. Nie są to jednak zwykłe opowieści graficzne, jakich wiele jest na wydawniczym rynku. Tutaj mamy do czynienia z akcją rozgrywającą się w IX wieku na terenach, na których powoli powstaje państwo polskie. Autorzy wzięli na warsztat między innymi informacje zawarte w „Kronice polskiej” Galla Anonima, na których podstawie stworzyli wciągające komiksy, zawierające podane w interesujących sposób fakty historyczne. Kolejne tomy serii odsłonią przed młodymi czytelnikami obrzędy dawnych Słowian, a także zaprezentują znane z dawnych zapisków postacie.

Komiksy są dziełem: Elżbiety Żukowskiej, autorki scenariusza, oraz Karola Kalinowskiego, będącego twórcą rysunków. Wydawcą serii jest Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie.

W pierwszym tomie Borka i Sambor wezmą udział w postrzyżynach syna Piasta, a przy okazji spotkają Leszego i dwóch nieznajomych wędrowców. Problem tylko w tym, że zostali bez prezentu dla bohatera dnia – Siemowita. Gdzie podział się prezent, który mieli dla kolegi? Jak wybrną z niezręcznej sytuacji? Co dostaną od nieznajomych wędrowców Borka i Sambor? I co to w ogóle są te postrzyżyny? Wszystko jest pięknie opisane i narysowane w komiksie.

Tom drugi opowiada legendę o Popielu, którego podobno zjadły myszy. Przy okazji tytułowe dzieci trafiają na odmienionego wodnika. Jego przemiana związana jest z pewnym wydarzeniem, którym zakończyła się pierwsza część ich przygód. Kim jest żerca? Jaką rolę odegra mysz należąca do Borki? Kto obejmie rządy po zaginięciu Popiela?

W tomie trzecim Borka i Sambor przenoszą się w czasie i przestrzeni dzięki magicznemu jaju do grodu Kraka. Tam poznają szewczyka Dratewkę, który zamierza stawić czoła strasznemu smokowi. Do tego potwór porwał Borkę do swojej pieczary. Jak pokonać stwora? Co wymyślą chłopcy? Jak szczury pomogą Borce? W jaki sposób dzieci wrócą do domu?

Czwarty tom opowiada o Mieszku, który w przyszłości zostanie księciem, władcą Polan. Ale na razie jest małym chłopcem, który znajdzie się w niebezpieczeństwie. Akcja komiksu rozgrywa się w Gnieźnie, w zupełnie innym czasie niż ten, w którym żyją bohaterowie. To znów sprawka magicznego jaja. Jak Borka i Sambor pomogą Mieszkowi? Kogo spotkają ponownie nad wodą? Czy ktoś pomoże dzieciom wrócić do ich czasów?

Humorystyczne dialogi między dziećmi i prosta fabuła nie odstraszają, a wręcz przeciwnie. Przygody bohaterów są wciągające i z pewnością zachęcą młodych czytelników do zagłębienia się w dzieje naszych przodków sprzed wieków.

Każdy tom serii zawiera dodatkową niespodziankę dla czytelników. Książeczki kończą się słowniczkiem, w którym Borka i Sambor wyjaśniają trudne wyrazy umieszczone w tekście. W jednym z nich znajduje się przepis na miodowe podpłomyki, w innym można nauczyć się rysować postacie Sambora i Borki, a w ostatnim można puścić wodze fantazji i narysować wymyśloną przez siebie przygodę dzieci, a także odkryć w sobie żyłkę mechanika i stworzyć z podanych elementów wehikuł, który wystartuje w wyścigach. Z tą serią nie sposób się nudzić!

Tytuł serii: Borka i Sambor
Autorzy: Elżbieta Żukowska i Karol Kalinowski
Gatunek: komiks
Wiek odbiorców: spodoba się zarówno dzieciom, jak i starszym czytelnikom
Wydawnictwo: Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie 

Moja ocena: 6/6

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękuję za odwiedziny, zapraszam częściej i pozdrawiam :-)