środa, 14 października 2020

"Upiorne święta" - recenzja [PREMIEROWA]

                                             

Święta Bożego Narodzenia kojarzą się najczęściej z pięknymi kolędami, dekoracjami pełnymi słodkich aniołków, dzwoneczków i zabawnych reniferów, no i oczywiście ze smakowitymi potrawami wigilijnymi. Jednak nie zawsze ten czas jest magiczny i wyjątkowy. Albo inaczej, może być wyjątkowy, ale w zupełnie innym sensie, niż zazwyczaj.

Autorzy znani na rynku wydawniczym pokusili się o stworzenie zestawu opowiadań, po których lekturze spojrzymy na święta z zupełnie innej perspektywy. Jeśli znacie pióro Hanny Greń, Jakuba Ćwieka, Adama Przechrzty, Artura Urbanowicza, Jakuba Bielawskiego, Tomasza Hildebrandta, Przemysława Wilczyńskiego i Marka Zychli, na kartach tej książki znajdziecie teksty tych właśnie pisarzy. Do grona polskich twórców dołączył ze swoim opowiadaniem Graham Masterton.

Każde opowiadanie to inny styl, więc możecie być pewni, że nie będzie to lektura przewidywalna. Napotkacie między innymi świat po Strasznej Wojnie i mężczyznę, który alkoholem zagłusza smutki, Aleksję, która dowiaduje się, że jej ojcem jest groźny gangster, co pociągnie za sobą straszne konsekwencje, a także nastolatków, którzy wymuszą na rodzicach organizację wieczerzy wigilijnej w domu na uboczu, w śnieżnych zaspach i z wiszącym nad głową zagrożeniem. Będzie też świat, w którym kobiety żyją w blokach, z jakiegoś powodu nie wychodząc poza swoje mieszkania, oraz bezdomni, których tajemnicza fundacja zaprasza na wigilię. Fabuły opowiadania Grahama Mastertona nie zdradzę, ale możecie być pewni, że jest świetne.  

Muszę przyznać, że kiedy zobaczyłam okładkę i tytuł, spodziewałam się raczej opowiadań z porządnym dreszczykiem. Takich, po lekturze których strach pójść po ciemku do łazienki. Tymczasem są to historie wpisujące się w różne rodzaje lęku. Obawa o przyszłość, strach przed przeszłością, przerażenie, kiedy na drodze stanie podejrzany nieznajomy, który wszystko o Tobie wie. To faktycznie trochę creepy, jednak nie każde opowiadanie wystraszy Was na maksa w ten najpopularniejszy sposób. Wachlarz emocji związanych z lękiem pozwoli każdemu znaleźć tutaj coś dla siebie.

Tytuł: „Upiorne święta”
Autorzy: Jakub Bielawski, Robert Cichowlas, Jakub Ćwiek, Hanna Greń, Tomasz Hildebrandt, Graham Masterton, Adam Przechrzta, Artur Urbanowicz, Przemysław Wilczyński i Marek Zychla
Gatunek: opowiadania
Liczba stron: 383
Wydawnictwo: Akurat 

Moja ocena: 5/6


Za możliwość przeczytania książki dziękuję Wydawnictwu Akurat

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękuję za odwiedziny, zapraszam częściej i pozdrawiam :-)