środa, 28 marca 2018

"Mózg rządzi. Twój niezastąpiony narząd" Kaja Nordengen - recenzja


W wielu artykułach czytałam zdanie, iż człowiek wykorzystuje zaledwie 10% możliwości swojego mózgu. Często zastanawiałam się, czy rzeczywiście tak jest, bo gdyby tak było, można by sądzić, że w przypadku korzystania z niego w stu procentach, bylibyśmy niezwyciężeni. Mam tu na myśli głównie pęd do wiedzy, naukę, nowe odkrycia w wielu dziedzinach... Aż trudno sobie wyobrazić te możliwości. Czy jednak to stwierdzenie jest prawdziwe? 

Autorka, Kaja Nordengen, jest lekarzem neurologiem i choć skończyła niedawno 30 lat, wie o mózgu naprawdę dużo. Przede wszystkim chyba dlatego, że ten właśnie narząd od zawsze ją fascynował i zachwycał. I jemu poświęciła wiele energii podczas studiów, a także robiąc doktorat i pracując. Ma za sobą badania nad komunikacją między komórkami nerwowymi w mózgu, więc jej wiedza nie jest jedynie teoretyczna. Do tego jeszcze potrafi przekazać w prosty sposób naprawdę skomplikowane treści. Czytając jej książkę miałam wrażenie, że o wiele przyjemniej uczyłoby się biologii w szkole, gdyby podręczniki były napisane w taki sposób, jak zrobiła to Kaja.    


Książka zawiera wiele przykładów z życia, które świetnie obrazują procesy zachodzące w mózgu. Czytałam ją z ogromną przyjemnością i zainteresowaniem, co też jeszcze ciekawego opowie mi autorka. Idealnym dopełnieniem są równie proste, lecz dokładne ilustracje, wykonane przez siostrę autorki. Jestem wzrokowcem, więc pomogły mi bardzo wyobrazić sobie wszystko, o czym pisze Kaja. 

Dlaczego śmiech to zdrowie, jak ćwiczą mózg taksówkarze, jak odczuwamy mózgiem i jak bardzo potrafi on być twórczy - tego i wielu innych rzeczy dowiecie się właśnie z tej niezwykłej książki. 

Ponadto muszę dodać, że jest ona także świetnie wydana. Twarda oprawa chroni wnętrze, a ilustracja na okładce przyciąga wzrok. Może z powodzeniem być prezentem dla kogoś, kto lubi poznawać naukowe fakty przekazane w jasny i prosty sposób. 


Moja ocena:Za możliwość przeczytania książki dziękuję wydawnictwu Marginesy


4 komentarze:

Dziękuję za odwiedziny, zapraszam częściej i pozdrawiam :-)