czwartek, 9 lutego 2012

"Josef Mengele doktor z Auschwitz" Ulrich Völklein

Historia życia doktora z Auschwitz nie należy do lekkich. Autor opowiada o Josefie Mengele rzetelnie, opierając się na dokumentach z wielu źródeł, przede wszystkim akt sądowych, pamiętników, listów, rozmów z osobami znającymi tego człowieka osobiście. 
Z kartek książki wyłania się obraz wykształconego Niemca, syna surowych i niezbyt emocjonalnych rodziców. Zabrakło w jego dzieciństwie tych chwil, kiedy mógłby się nauczyć czym jest miłość, radość, szczęście czy empatia. Z czasem okazało się to byc brzemienne w skutkach. 
Opis działań Mengele jako obozowego lekarza nie pozostawia wątpliwości, że był po prostu zbrodniarzem i nic go nie tłumaczy. Zabijanie dla własnego "widzimisię", eksperymenty na ludziach, selekcje, mordowanie niemowląt, krojenie kobiet i dzieci, i wiele innych miały na celu stworzenie upiornej dokumentacji medycznej.
Po zakończeniu wojny Mengele uciekł i ukrywał się przez 20 lat. Pozostaje pytanie, jak to możliwe, że ktoś, kto ma na swoich rękach krew tylu niewinnych ludzi, był w stanie drwić sobie z wymiaru sprawiedliwości tak długo? Z drugiej jednak strony ta sytuacja była dla niego zdecydowanie trudniejsza do zniesienia, o czym świadczą wpisy w prywatnych dziennikach. Duchy przeszłości nigdy nie dały mu spokoju.


Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza

Dziękuję za odwiedziny, zapraszam częściej i pozdrawiam :-)