sobota, 9 września 2017

"Bad mommy. Zła mama" Tarryn Fisher - recenzja

Tytuł: "Bad mommy. Zła mama"
Autor: Tarryn Fisher
Gatunek: thriller psychologiczny
Liczba stron: 320
Wydawnictwo: Sine Qua Non


Skojarzynki:
stalking * sąsiadka * obsesja * urojenia * terapia * manipulacja"Nie robię nic złego.
To ona robi coś złego."


Zastanawialiście się kiedyś, jak by to było, gdyby ktoś uporczywie robił to co Wy, kupował te same meble, wybierał te same ubrania i kosmetyki, przeglądał Waszą pocztę, aż okazałoby się, że niepostrzeżenie wszedł do Waszego życia i nie chce go opuścić? Trochę przerażające, prawda?

Troje dorosłych i jedno dziecko - to główni bohaterowie tej historii. Oprócz Fig, Jolene, Dariusa i Mercy Moon są również postaci poboczne, które uzupełniają fabułę - George (mąż Fig), Ryan (kolega Jolene) i przyjaciele rodziny Avery'ch.

Książka składa się z trzech części. W każdej z nich narrację przejmuje kto inny. W pierwszej obserwujemy sytuację oczami Fig, która za radą medium, po śmierci wyczekiwanego dziecka, wmówiła sobie, że właśnie odnalazła jego duszę w pewnej ślicznej dziewczynce. Obserwowała przez wiele godzin małą oraz jej matkę, złą matkę, według opinii Fig. O swoich działaniach opowiadała terapeutce, jednak były to trudne rozmowy. Nie miała pojęcia, dlaczego terapeutka uważała ją za paranoiczkę... 

"- Właściwie to nie mam obsesji na ich punkcie.
- Nie?
- Nie. - Dlaczego mój głos brzmiał w ten sposób? Dotknęłam gardła i chrząknęłam. - Interesują mnie, to prawda. Ale nie jestem... szalona."

W dniu postawienia diagnozy przez dr Matthews (osobowość paranoiczna) Fig zrezygnowała z terapii. Skupiła się na nowym celu - odzyskaniu swojej utraconej dwa lata, dwa miesiące i siedem dni wcześniej córeczki. Obserwacja zaowocowała decyzją o przeprowadzce. Fig kupiła dom sąsiadujący z działką Avery'ch. Jako nowa sąsiadka mogła bez przeszkód interesować się mieszkańcami okolicznych domów. Skupiła się na tym jednym. Krok po kroku zbliżała się do nowych znajomych, a wkrótce przyjaciół. Pragnęła zajmować się malutką Mercy, z którą miała świetny kontakt (w końcu mieszkała w niej dusza jej dziecka, prawda?), poznać wszystkie sekrety Jolene i jej męża (Jo kompletnie nie rozumie Dariusa i jest dla niego taka niedobra...)... zaraz, zaraz, czy ktoś tu przypadkiem nie chce przejąć czyjegoś życia?
W krótkim czasie Fig świetnie czuła się w domu sąsiadów i przebywała tam dłużej niż w swoim własnym. Spostrzeżenia na temat dziwnych zachowań Fig, czynione przez przyjaciółki Jolene lub Dariusa, jakoś nie przemawiały do Jo. Ona po prostu kochała ludzi i chciała im pomagać, wspierać ich. A Fig była taka bezbronna, miała myśli samobójcze i nie poszczęściło jej się w małżeństwie... Jak tu jej nie pomóc? Związek Jolene i Dariusa był idealny, kochali się nad życie, wspierali i uzupełniali. Jednak czy na pewno? Fig była przekonana, że wręcz przeciwnie... 

W drugiej części patrzymy oczami Dariusa, który pracuje jako psycholog i codziennie musi borykać się z problemami innych ludzi, w szczególności zagubionych i depresyjnych kobiet. Właściwie TYLKO kobiet... Część trzecia natomiast należy do jego żony, Jolene, która zarabia na życie jako pisarka. Nie da się ukryć, że w pewnym momencie Jo znalazła się między młotem a kowadłem. Jej ufne i, co tu kryć, naiwne spojrzenie na ludzi zaczęło wreszcie zanikać. Czy jednak wyjdzie jej na dobre zderzenie z brutalną rzeczywistością? Kim jest Ryan, kolega ze szkoły Jolene? Co Darius ukrywa w swoim telefonie i dlaczego śledzi żonę przeglądając po kryjomu jej smsy? Kto kogo obserwuje? Kto tu zwariował, a kto został przy zdrowych zmysłach? Musicie przekonać się sami, bo ja Wam nie zdradzę. 

Wykorzystanie narracji kolejno z punktu widzenia wszystkich głównych bohaterów było świetnym pomysłem. Możliwość patrzenia oczami trzech postaci pogłębiła fabułę, której układające się powoli elementy naprawdę dały mi do myślenia. 
Powieść bardzo mnie wciągnęła, przeczytałam ją w kilka godzin. Jedyne, co mnie irytowało, to powtarzające się zbyt często słowa "psychopata" i "socjopata" oraz używanie formy "mi" tam, gdzie powinna wystąpić forma "mnie". Ale to nie odebrało mi przyjemności śledzenia akcji. Polecam gorąco!

16 komentarzy:

 1. Książka podobała mi się do momentu opowieści z perspektywy Jolene. Od tej chwili powieść wytraciła impet i zgubił się gdzieś początkowy główny wątek. Zakończenie mnie rozczarowało - było zdecydowanie zbyt proste. Ogółem książka niezła, ale moim zdaniem żaden hit. :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Przyznam, że też spodziewałam się większego wow w zakończeniu, ale podobała mi się ta potrójna perspektywa. Zobaczenie tych samych wydarzeń z trzech stron :)

   Usuń
 2. Pomimo zastrzeżenia lekkiego, jak na thriller, napięcia towarzyszącego scenariuszowi zdarzeń, powieść uważam za ciekawą, czyta się ją szybko i płynnie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dokładnie, mogłoby być mroczniej, ale uważam, że w takiej formie też jest nieźle :-)

   Usuń
  2. Nie źle nie było, zaliczam lekturę na plus, jednak spodziewałam się więcej. :)

   Usuń
  3. Faktycznie, jak już pierwsze emocje po lekturze opadły, pomyślałam, że to zakończenie jest bardzo proste, jakby autorka nie miała pomysłu albo czasu, żeby coś jeszcze zakręcić i wymyślić jakieś WOW na finał :-) Ale ogólnie nadal uważam, że lektura jest fajna i warta przeczytania :-)

   Usuń
 3. Czytałam już kilka książek autorki i każda z nich skradła moje serce, więc i tą na pewno nie pogardzę i w przyszłości przeczytam :)
  Justyna z livingbooksx.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 4. Uwielbiam książki pisane z wielu punktów widzenia, więc może i sięgnę po tę.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja też, dlatego poświęciłam się i przeczytałam ją w wersji e-booka na komputerze, bo nie mam czytnika :)

   Usuń
 5. Zapisuję na liście. Zazwyczaj nie czytam książek zagranicznych autorów, ale może ta przypadnie mi do gustu ;)

  OdpowiedzUsuń
 6. Lubię narrację przedstawiającą różne perspektywy, książka już od jakiegoś czasu na mojej liście czytelniczej

  OdpowiedzUsuń
 7. ta perspektywa innych bohaterów w poszczególnych częściach książki wydaje się być bardzo ciekawym zabiegiem, bo do tej pory spotkałam się tylko z przeplataniem rozdziałów z punktu widzenia innych bohaterów. pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Książka czeka na grzecznie na swoją kolej :)
  Pozdrawiam, maobmaze

  OdpowiedzUsuń
 9. Nie czytałam tej pozycji, ale z chęcią ją przeczytam gdy tylko znajdę wolną chwilę.
  Serdecznie pozdrawiam.
  www.nacpana-ksiazkami.blogspot.de

  OdpowiedzUsuń
 10. Mam chęć na tę książkę od momentu zapowiedzi. Mam ją w biblioteczce, ale czasu brak na te wszystkie wspaniałości.Och gdyby doba była z gumy:)
  kocieczytanie.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Może spróbuj w formie e-booka? Ja tak ją przeczytałam, choć nie lubię czytać na ekranie. Poszło mi jednak nadspodziewanie szybko :)

   Usuń

Dziękuję za odwiedziny, zapraszam częściej i pozdrawiam :-)