czwartek, 28 grudnia 2017

"To nie jest dieta" Anna Gruszczyńska - recenzja

Tytuł: "To nie jest dieta"
Autor: Anna Gruszczyńska
Gatunek: poradnik
Liczba stron: 240
Wydawnictwo: Sine Qua Non


Moje pierwsze skojarzenie, kiedy otworzyłam tę książkę, powędrowało w stronę bardzo modnych jakiś czas temu pozycji typu "Zniszcz ten dziennik" czy "To nie jest książka". Zasada tutaj jest bardzo podobna, choć dodatkowo mamy element równie modnej grywalizacji. Za wykonanie proponowanych zadań możemy sobie bowiem przyznawać punkty. Informacja na okładce określa dokładnie, czym jest ta pozycja - WYZWANIEM dla osób, które chcą zmienić swój wygląd. Autorka zachęca nas do podjęcia próby (z założenia zwycięskiej, oczywiście) pokonania swojego "potwora". Już we wstępie określa również, o jakiego potwora chodzi i pomaga nam ustalić, z kim dokładnie mamy do czynienia. Który potwór jest Ci najbliższy: Obżartus, Podjadkus, Wymówkus czy Lenius? Jakie są Twoje słabe strony? Jakie błędy popełniasz? Jakie zmiany możesz wprowadzić do swojego życia? Jak osiągnąć wymarzoną sylwetkę? Jak uchronić się przed efektem jo-jo i deprechą? 


Autorka pisze, że sama przeszła przez koszmar zmagań z nadwagą, lenistwem i wygodnictwem, więc chce się podzielić z innymi tym, co wypracowała w pocie czoła. Program, który proponuje, ma trwać 30 dni i stać się fundamentem nowego spojrzenia na siebie i życie.   


Poradnik ten, oprócz przydatnych informacji dotyczących zdrowego trybu życia, jest również swego rodzaju dziennikiem, który może prowadzić właściciel/właścicielka. To jakby papierowa wersja trenera, który uzmysławia nam błędy, jakie popełniamy, wyciąga z nas odpowiedzi na trudne pytania czy zmusza do przemyślenia np. wszystkiego, co jemy i jak jemy. Notatki mają pomóc we wprowadzeniu zmian. Zabawnie sformułowane zadania oraz pasujące do nich ilustracje, a także wyszczególnione krótkie "złote myśli" ożywiają kolejne strony.  

Adresatami poradnika, potrzebującymi pomocy w temacie odchudzania, mogą być nastolatki, ale równie dobrze poradnik może posłużyć osobie starszej, która planuje zmienić swoje nawyki żywieniowe czy zacząć ćwiczyć. 

Przykładowe strony:
Książkę mogłam przeczytać dzięki czytampierwszy.pl


8 komentarzy:

 1. Przyda się szczególnie po świętach.:)

  OdpowiedzUsuń
 2. Brzmi ciekawie, chętnie przyjrzałabym się bliżej tej książce. ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Muszę przyznać, że wygląda ciekawie i zachęcająco ☺️

   Usuń
 3. Na nowy rok jak znalazł.Po tych ucztach świątecznych i zaraz sylwestrowych pora trochę zadbać o siebie.
  czytanestrony.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 4. zdecydowanie coś dla mnie :D pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za odwiedziny, zapraszam częściej i pozdrawiam :-)