wtorek, 23 lipca 2019

"Żona na zamówienie" Nina Majewska - Brown - recenzja

Kiedy zobaczyłam, że w ofercie Pascala dostępny jest dalszy ciąg losów bohaterów powieści "Mąż na niby", postanowiłam zdobyć tę książkę i przeczytać. Perypetie bohaterów, jak i styl autorki, bardzo przypadły mi do gustu. Z przyjemnością wróciłam więc do świata Zofii, jej córki Poli i niewiernego męża, Pawła, a także mamuśki z piekła rodem. 

Życie Zosi, nauczycielki języka angielskiego i mamy nastoletniej Poli, z dnia na dzień zostaje wywrócone do góry nogami. Jej ukochany mąż, który jest dla kobiety całym światem, wybiera znacznie od niej młodszą Sarę, która na domiar złego, spodziewa się jego dziecka. Kobieta jest zdruzgotana, a do tego od własnej matki dowiaduje się, że sama jest sobie winna. Jej "prawie były mąż" wprowadza się do domu zachwyconej nim teściowej (matka Zosi hołubi skrzywdzonego według niej zięcia), gdzie rozgaszcza się w panieńskim pokoiku Zośki. Życie toczy się dalej, choć nic nie jest już takie, jak przed epoką Sary...

Fabuła oparta jest na wątku głównym, czyli zdradzie Pawła. Wokół tego wydarzenia toczy się życie bohaterów. Zofia z dnia na dzień musi podjąć walkę z niepewnością jutra, znaleźć w sobie siłę, by sprostać samotnemu rodzicielstwu, a także zapewnić godny byt sobie i córce. Najgorsze w tym wszystkim jest to, że mimo złamanego serca i poczucia krzywdy, wciąż kocha męża. Pytanie, czy będzie potrafiła mu wybaczyć? Czy spróbują odbudować swój związek? A może zdecyduje się byś samotną matką? Kto będzie wspierał kobietę w podejmowaniu życiowych decyzji? Jak w całej tej sytuacji zachowa się matka Zosi?  

Wśród wątków opisanych w powieści znajdą się między innymi przygotowania do ślubu i samo wesele matki Zofii (scena oczepin to majstersztyk!), szantaż, jaki zastosował dyrektor w szkole, w której pracuje Zosia, problemy Poli w nawiązywaniu przyjaźni w prywatnej placówce, do której uczęszcza dziewczynka, a także szokujące zmiany w życiu siostry Pawła, Eli, których nie potrafi zaakceptować ich matka. Gwarantuję, że z tą książką nie sposób się nudzić.   

Autorka świetnie opisała relacje między małżonkami, a także uczucia, które towarzyszą kobiecie w tej trudnej dla niej sytuacji. Wahanie, niepewność, wściekłość, krzywda, rodząca się nieśmiało odwaga to tylko fragment wachlarza emocji, który otwiera przed czytelnikami autorka. Pierwszoosobowa narracja pozwala zagłębić się bez reszty w wykreowanym przez pisarkę świecie. Poruszane w powieści trudne tematy (zdrada, mobbing, a także rasowe uprzedzenia) łagodzą pełne humoru dialogi.     

Polecam tę powieść na chwilę relaksu. Czyta się szybko i przyjemnie, z uśmiechem.


Książkę mogłam przeczytać dzięki współpracy z serwisem Jakkupowac.pl


Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza

Dziękuję za odwiedziny, zapraszam częściej i pozdrawiam :-)