piątek, 21 grudnia 2018

"365 dni cudowności. Księga wskazań pana Browne'a" R.J.Palacio - recenzja


Historia Auggiego od dawna gości w naszych domach i zapewne również w sercach. Nie ma chyba człowieka, który przynajmniej nie słyszałby o Cudownym Chłopaku, jego rodzinie i przyjaciołach. I o jego życiu, które wcale nie jest usłane różami. Do zestawu książek opowiadających o wspomnianym bohaterze dołączyły dwie, o których trochę Wam opowiem. 

"Odwagę można znaleźć w nieoczekiwanych miejscach". [J.R.R. Tolkien]

"365 dni cudowności" to pokaźnych rozmiarów tom zawierający cytaty pochodzące z różnych źródeł. To rodzaj motywatorów na każdy dzień roku, ewentualnie materiał do refleksji lub do poprawy humoru. Znajdziecie tu słowa mówiące o miłości, przyjaźni, życzliwości czy odwadze. Autorami tych krótkich fragmentów są pisarze, twórcy piosenek, inne znane postacie, a nawet ludzie, którzy przygotowują wróżby do chińskich ciasteczek. Niektóre wywołują uśmiech na twarzy, a inne skłaniają do zastanowienia się nad sobą i światem. Najciekawsze zaś jest to, że wiele z tych cytatów tak naprawdę to sprawy oczywiste, o których jednak na co dzień nie myślimy. Pozycja ta pozwala nam je dostrzec na nowo. 

"Możesz dokonać wszystkiego, czego zapragniesz. Wystarczy, że uwierzysz". [Ella]

Książka została wydana bardzo starannie. Każda strona to jeden cytat. Dzięki temu słowa mają sporo przestrzeni. Możemy tak je zostawić, ale jeśli ktoś miałby chęć dopisać coś od siebie, to miejsca jest dosyć. Zmieściłyby się nawet rysunki. Jeden dzień = jedna strona. To pozwala na w miarę systematyczne zapiski.

"Jesteś skazany na bycie takim człowiekiem, jakim sam postanowisz być". [R.W. Emerson]

Drugą pozycją należącą do książek związanych z powieścią "Cudowny chłopak" jest dziennik, czyli - jak głosi informacja na okładce - notatki o charakterze osobistym prowadzone codziennie. Dziennik, w takiej samej szacie kolorystycznej co pozostałe książki należące do tej serii, choć znacznie cieńszy i z miękką okładką, ma chyba za zadanie przypominać właśnie zeszyt lub pamiętnik. Wnętrze to kartki w linie, na których od czasu do czasu znajduje się jakiś cytat lub ornament czy nieduży rysuneczek. Wszystko utrzymane w kolorystyce biało-błękitnej. Aż chce się złapać za długopis lub pióro i wypełnić go swoimi przemyśleniami. 


Za możliwość przeczytania książki i korzystania z dziennika dziękuję Wydawnictwu Albatros

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza

Dziękuję za odwiedziny, zapraszam częściej i pozdrawiam :-)