czwartek, 30 lipca 2020

„Drzewo. Mity słowiańskie i inne opowieści” Łukasz Wierzbicki - recenzja„Drzewo. Mity słowiańskie i inne opowieści” to wyjątkowa książka, pełna klimatycznych ilustracji i historii wywodzących się ze słowiańskiej tradycji. Nasza mitologia przekazywana była z ust do ust przez niepiśmienny lud, więc autorzy publikacji z tego zakresu włożyli mnóstwo wysiłku w odtworzenie tych opowieści. Łukasz Wierzbicki tworzył swoją książkę trzy lata. Można pomyśleć, że to szmat czasu, ale z drugiej strony, kiedy każdą informację trzeba wyłuskiwać z różnych źródeł i łączyć w całość, nie ma tego czasu wcale tak wiele. Wystarczy spojrzeć na umieszczoną na końcu książki bibliografię, by pokiwać głową z podziwem, nad iloma tekstami autor musiał się pochylić, tworząc swoją publikację.

Książka podzielona jest na dwie części. Pierwsza zawiera mity napisane prostym językiem, w sam raz dla młodszego czytelnika. Uzupełnione są fantastycznymi ilustracjami Wojciecha Nawrota i pięknymi zdjęciami grupy fotografów. Druga część opatrzona jest podtytułem: Dla tych, którzy lubią wiedzieć więcej. Znajdziecie w niej rozwinięcie poruszonych w mitach wątków, a w tekst wplecione zostały źródła, z których czerpał autor. Jest to świetne rozwiązanie dla tych, którzy zapragną sięgnąć po wykorzystane publikacje i zgłębić je samodzielnie.

O czym przeczytacie w tej książce? O początku świata, Perunie i Welesie, Matce Ziemi, smokach, demonach, stworzeniu człowieka i wielu innych tematach. Mitologia słowiańska jest niezwykle bogata w treści, a ta książka to zaledwie fragment wierzeń, którymi żyli nasi praprzodkowie.  

Piękne wydanie nadaje się na niebanalny prezent dla miłośnika słowiańskich klimatów. Każdy element jest przemyślany i dopracowany. Ilustracje, zdjęcia i wymyślna czcionka stanowią dopełnienie świetnie przygotowanego tekstu, napisanego w konwencji baśniowej. Autor wykonał kawał dobrej roboty.

Tytuł: „Drzewo. Mity słowiańskie i inne opowieści”
Autor: Łukasz Wierzbicki
Gatunek: mitologia, literatura dziecięca
Liczba stron: 146
Wydawnictwo: Media Rodzina

Moja ocena: 6/6

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza

Dziękuję za odwiedziny, zapraszam częściej i pozdrawiam :-)