wtorek, 30 maja 2023

"Odmęty śmierci" Wojciech Wójcik - recenzja

Tytuł: "Odmęty śmierci"
Autor: Wojciech Wójcik
Gatunek: kryminał
Liczba stron: 560
Wydawnictwo: Zysk i S-ka

Moja ocena: 6/6

Chociaż Wojciech Wójcik ma na koncie już kilkanaście książek, "Odmęty śmierci" to pierwsza jego powieść, która trafiła w moje ręce. Autor ukrył sporo trupów w szafie, więc naprawdę się działo i nawet przez chwilę nie nudziłam się podczas lektury. Muszę jednak napisać, że według mnie jest to kryminał z mocno rozbudowaną warstwą społeczną, obyczajową. Świetnie przedstawiona została typowa rodzina, która do zamordowania seniorki rodu wspierała się i kontaktowała ze sobą, a po jej tragicznej śmierci nagle okazało się, że nie wszyscy są tymi, za których chcą uchodzić. 

Niedługo po tym, jak starsza pani, Krystyna Kalinowska, wraca do domu po wizycie w szpitalu psychiatrycznym, jej wnuczka Laura znajduje babcię bez życia. Kobieta została zamordowana. Co ciekawe, trzydzieści lat wcześniej w tym samym miejscu został zabity jej mąż, Julian. Rodzinna legenda związana z jego śmiercią jest niejasna. Chociaż wszyscy wokoło uważali Kalinowskich za zgodne i dobre małżeństwo, okazuje się, że było wprost przeciwnie, a Krystyna nienawidziła swojego męża. Czym mężczyzna zasłużył sobie na takie uczucia żony? 

Kiedy rodzina zmarłej Krystyny poznaje treść testamentu staruszki, atmosfera się zagęszcza. Kalinowska zapisała po części swojego majątku detektywowi zajmującemu się zaginięciami i dziewczynie, która się nią opiekowała. Członkowie rodziny są zaskoczeni i rozpoczynają poszukiwania tajemniczego detektywa. W toku prywatnego śledztwa poznają kolejne zaskakujące decyzje starszej pani. Laura, wnuczka Krystyny, dowiaduje się między innymi, że babcia opłacała niewielki grobek, jakby przygotowany dla dziecka. Administracja cmentarza twierdzi, że grób jest pusty, jednak stoją na nim kwiaty. Laura odkrywa, że dbała o niego babcia Kalinowska, ale na co komu pusty grób? To dopiero początek naprawdę dziwnych wydarzeń. 

Kolejny wątek to wydarzenia rozgrywające się w szpitalu psychiatrycznym, do którego trafia pacjent z nietypowymi objawami. Wiadomo, że szpital psychiatryczny to miejsce, gdzie przebywają sami specyficzni pacjenci, jednak ci, o których pisze autor, mają powiązania z głównym wątkiem i występującymi w nim bohaterami.  

Nastawcie się na sporo wątków i wielu bohaterów. Zdecydowanie polecam czytać jednym cięgiem. Wątki łączą się ze sobą na różne sposoby. Autor bardzo umiejętnie je miesza i sprowadza czytelnika na manowce. Bohaterów mamy spory wachlarz, więc łatwiej ogarnąć fabułę, czytając od razu dłuższe fragmenty albo całość.

Lekkie pióro autora zachęciło mnie do sięgnięcia po inne powieści z jego dorobku.


Za możliwość przeczytania książki dziękuję Wydawnictwu Zysk i S-ka

czwartek, 25 maja 2023

"Księga utraconych imion" Kristin Harmel - recenzja


Tytuł: "Księga Utraconych Imion"
Autor: Kristin Harmel
Gatunek: powieść historyczna, literatura obyczajowa
Czas trwania: 10 h 15 minut
Wydawnictwo: Świat Książki
Lektor: Monika Węgiel-Jarocińska 

Moja ocena: 6/6

"Księga utraconych imion" to powieść inspirowana prawdziwymi wydarzeniami z czasów II wojny światowej. Taka zachęta dla mnie to oczywista oczywistość, aby sięgnąć po książkę lub audiobook.

Główną bohaterką powieści jest Eva Traube Abrams. Starsza kobieta mieszka na Florydzie, gdzie pewnego dnia dostrzega w gazecie zdjęcie książki, której nie widziała kilkadziesiąt lat, a która miała dla niej ogromne znaczenie w czasie II wojny światowej. Jako młoda dziewczyna doświadczyła okrucieństwa wojny, które zaczęło się od tego, że jej ojciec został aresztowany podczas obławy zorganizowanej przez hitlerowców w Paryżu, gdzie Eva mieszkała z rodzicami. Matka dziewczyny nie zamierza opuszczać Paryża, ponieważ chce za wszelką cenę ratować męża, jednak ostatecznie zgadza się wyjechać, chociaż uważa, że to jej córka jest winna temu, że straciła męża. Nie potrafi przystosować się do nowej sytuacji, nie chce przyjąć do wiadomości tłumaczeń Evy. 

Dziewczyna przygotowuje dla siebie i matki fałszywe dokumenty, dzięki którym udaje im się uciec z Paryża. Kobiety trafiają w miejsce, gdzie Eva decyduje się wykorzystać swoje niesamowite zdolności plastyczne do pewnych działań, które mogą pomóc wielu ludziom. Matka jest przeciwna, ma żal do córki, że zamiast szukać i ratować ojca, ona angażuje się w pracę na rzecz obcych żydowskich dzieci. Czy Eva ulegnie presji matki i wróci do Paryża, by odnaleźć ojca? Jakie zadanie postawi przed nią pewien duchowny? Czy w piekle wojny znajdzie się miejsce na takie uczucia jak miłość czy oddanie i poświęcenie?

Fabuła książki podzielona jest na dwa tory czasowe. Obserwujemy współcześnie żyjącą na Florydzie Evę oraz młodziutką Abrams, która robi wszystko, by nie tylko przetrwać w czasie wojny, ale także pomóc innym, przede wszystkim niewinnym żydowskim dzieciom. Tytułowa Księga Utraconych Imion ma w przypadku tej pomocy ogromne znaczenie. Skojarzyła mi się ona z Ireną Sendlerową i słoikiem, w którym kobieta chowała karteczki z danymi uratowanych dzieci. Eva wymyśliła inny, ale równie dobry sposób na to, by dzieci mogły po wojnie mieć chociaż cień szansy na poznanie swoich prawdziwych personaliów. 

Książka została napisana pięknym językiem i fantastycznie zinterpretowała ją Monika Węgiel-Jarocińska. Słuchało mi się świetnie. Zdecydowanie polecam :-)


niedziela, 21 maja 2023

"Dzieci wielojęzyczne. Sanki, pierogi i Pałac Kultury" Martyna Górniak-Pełech - recenzja [PATRONACKA]


Tytuł: "Dzieci wielojęzyczne. Sanki, pierogi i Pałac Kultury"
Autor: Martyna Górniak-Pełech
Gatunek: autobiografia, pamiętnik
Liczba stron: 231
Wydawnictwo: Butterfly House

Moja ocena: 6/6

"Dzieci wielojęzyczne. Sanki, pierogi i Pałac Kultury" to drugi tom historii pewnej wyjątkowej rodziny. Dlaczego wyjątkowej? Bo nie każdy decyduje się na zaproszenie do swojego życia wielojęzyczności.

Niespełna ośmioletnia Krysia i dziewięcioletni Ksawier to rodzeństwo, w którego życiu pojawiły się Zmiany przez duże Z. Pewnego dnia rodzinnie przenieśli się znad Morza Śródziemnego do... Polski. Szaleństwo? Z naszej perspektywy chyba tak. Zamienić piękne maltańskie widoki i słońce na chimeryczną polską pogodę i zaczynać wszystko od nowa? Kto by się na to zdecydował? Jak to jest postawić wszystko na jedną kartę i wyruszyć w nieznane? Nasi bohaterowie zdecydowali się na Warszawę. Nowa szkoła, nowi koledzy, dylematy, pierwsze rozczarowania, ale także radość, zaskoczenie, zdziwienie, a nawet straszliwa nuda, no po prostu cały wachlarz emocji. Czy to był dobry wybór?  

Wielojęzyczność w Polsce nie jest szczególnie popularna. Mam wrażenie, że mamy niezbyt sprzyjające warunki do tego typu działań. Tymczasem na świecie to zupełnie naturalna sprawa. I jest to wspaniały sposób na poznawanie innych kultur, języków czy tradycji. Na otwarcie się na świat, który przecież tyle ma nam do zaoferowania! Z tych możliwości korzystają właśnie Krysia i Javi.     

Autorka pisze przystępnym językiem, lekko, przyjemnie i familiarnie. Fantastycznie czyta się te kolejne historie z życia wzięte, pełne humoru i ciepła. Dzieci spontanicznie dziwią się otaczającemu je światu i cieszą się drobiazgami, których dorośli niejednokrotnie nie zauważają. Z przyjemnością czytałam anegdoty o ich spostrzeżeniach, podejmowanych decyzjach i pomysłach na siebie.

Nie trafiłam jeszcze na podobną książkę. Dla mnie to nowość w ofercie wydawniczej i mogę ją zdecydowanie polecić wszystkim, którzy lubią poznawać nowe perspektywy i konsekwencje niecodziennych decyzji.

Za możliwość przeczytania książki dziękuję Autorce

Zapraszam na stronę Autorki, gdzie można kupić książkę: https://martynagorniakpelech.pl/  

piątek, 19 maja 2023

"Pozdrowienia z Wrocławia" Monika Kowalska - recenzja


Tytuł: "Pozdrowienia z Wrocławia"
Autor: Monika Kowalska
Gatunek: powieść obyczajowa
Liczba stron: 304
Wydawnictwo: Książnica
Cykl: Dwa miasta, tom 3

Moja ocena: 6/6

Po "Lwowskiej kołysance" i "Wrocławskich tęsknotach", będących częścią cyklu Dwa miasta autorstwa Moniki Kowalskiej, sięgnęłam po tom trzeci pod tytułem "Pozdrowienia z Wrocławia". Z wielką przyjemnością wróciłam do świata Szubów, a właściwie sióstr Szubówien.

Akcja powieści rozpoczyna się w latach sześćdziesiątych we Wrocławiu, gdzie mieszkają siostry Szuba: Adela, Józka i Petronela. Dziewczęta już zadomowiły się w tym mieście, które przyjęło je, kiedy wraz z rodzicami wyruszały w nieznane z ukochanego Lwowa. Oprócz wędrówek po Wrocławiu, za sprawą córki Adeli, Róży, traficie również na chwilę do Rabki.

Tym razem mamy mniej emocji, a więcej życia i szarej codzienności pełnej problemów, z którymi siostry muszą sobie poradzić. Każda z nich ma swoje dylematy i dręczące je strachy przeszłości, z którymi muszą się zmierzyć. Adela podejmuje bardzo ważną dla siebie i dzieci decyzję, z którą zwlekała bardzo długo. Józia w końcu odważy się zawalczyć o spełnienie własnych marzeń, a Nela pójdzie za głosem serca. Czy siostry Szuba znajdą szczęście po latach trudów?  

Autorka świetnie uchwyciła ówczesne realia i klimat epoki PRL-u. Sytuacje które przytrafiają się siostrom oraz dzieciom Adeli, są bardzo realistyczne, czasami humorystyczne, innym razem smutne i rozdzierające serce. Bardzo budująca jest więź, która łączy siostry. Wspierają się, doradzają sobie wzajemnie, proszą o pomoc, kiedy jest taka potrzeba, myślą o sobie, jednym słowem kochają się. 

Znów nie znam miasta, w którym toczy się akcja powieści, ale sądzę, że wszystkie miejsca, w których pojawiają się bohaterowie, są prawdziwe i świetnie opisane. Dla kogoś, kto zna Wrocław, będzie to wyjątkowa wycieczka w przeszłość.

Chociaż ten tom miał być ostatnim, dopełniającym losy rodziny i zamykającym wątki, to już niedługo pojawi się tom czwarty, którego jestem bardzo ciekawa.       


poniedziałek, 15 maja 2023

"Bohater" Wiktor Mrok - recenzja

Tytuł: "Bohater"
Autor: Wiktor Mrok
Gatunek: kryminał
Liczba stron: 416 
Wydawnictwo: Initium

Moja ocena: 5/6


"Bohater" to czwarta powieść kryminalna Wiktora Mroka. Zdecydowałam się na tę lekturę, ponieważ znam już mocne pióro autora z powieści "Incel" i przypadło mi ono do gustu.

Akcja rozgrywa się w Moskwie, gdzie w jednej chwili ginie kilka osób. Morderca zabija w okrutny sposób pośredników finansowych, zajmujących się tak zwanymi chwilówkami. Śledztwo rozpoczyna pułkownik Alona Nikiszina wraz ze swoim zespołem specjalistów. Sprawa nie jest prosta, ponieważ ofiar przybywa w zastraszającym tempie. Morderca jest doskonale zorganizowany. Policja nie nadąża z wyszukiwaniem powiązań między ofiarami. Zmiażdżone wielkim młotem twarze, pogruchotane kości rąk i nóg, zaszyte usta... to tylko część ich obrażeń. Śledczy od razu dostrzegają pewną prawidłowość, jednak zagadki pozostawiane przez mordercę są zawiłe i nasi bohaterowie muszą się sporo nagłowić nad ich przesłaniem. Na szczęście świetnie im się współpracuje, widać, że się lubią i sobie ufają. Uzupełniają się, dzielą zdobytymi informacjami i wspólnie składają je w jedną układankę podczas zebrań u Alony. Uważam te spotkania za świetny element porządkujący treść i kolejne etapy śledztwa. Bez tych rozmów byłoby bardzo trudno połapać się w fabule.      

Bardzo polubiłam kadetkę Walerię. Sympatyczna studentka, która dopiero odbywa praktykę wśród starych wyjadaczy, ma bystry umysł i jest odważna, chociaż trochę narwana. Jej spostrzeżenia wnoszą wiele do śledztwa, a starsi koledzy po fachu z jednej strony opiekują się nią, ale równocześnie pozwalają zdobywać doświadczenie w praktyce. Dziewczyna zapowiada się na świetną policjantkę.

Powieść podzielona została nie tylko na rozdziały, ale także na dwie narracje. Obserwujemy na zmianę działania śledczych i perspektywę mordercy. Dzięki temu historia jest pełniejsza, a myśli same wędrują w kierunku analizy działań zbrodniarza i przyznaję, że przez cały czas usiłowałam dopasować tego gościa do któregoś z bohaterów :D 

Bardzo pomocne podczas lektury były przypisy, objaśniające wykorzystane w tekście fakty polityczne i obyczajowe. Stanowiły świetne dopełnienie opisywanej historii i urealniły ją. 

Autor umiejętnie dozuje informacje, odkrywa kolejne karty powoli, tak by nie można się było za wcześnie zorientować, kim jest morderca.  

Nie jestem do końca przekonana do zakończenia, na które zdecydował się autor. Nie mogę Wam zdradzić o co chodzi, bo spalę finał, jednak myślę, że nie każdemu czytelnikowi przypadnie ono do gustu.


środa, 10 maja 2023

"Spowiedź carycy Katarzyny II" Christopher Macht - recenzja


Tytuł: "Spowiedź carycy Katarzyny II"
Autor: Christopher Macht
Gatunek: biografia
Liczba stron: 302
Wydawnictwo: Bellona

Moja ocena: 6/6

Christopher Macht to niemiecki pisarz o polskich korzeniach. Pasjonuje się historią, szczególnie usytuowaną w czasach II wojny światowej. "Spowiedź carycy Katarzyny II" to jego pierwsza książka nie związana z tą tematyką. 

Muszę przyznać, że niewiele wiedziałam o życiu Katarzyny, a właściwie Zofii Augusty, więc z rozmowy tej poznałam wiele ciekawych faktów związanych z carycą. Nie wiedziałam na przykład, że urodziła się w Szczecinie. Była córką pruskiego generała, a o tym, że zostanie żoną Piotra III zadecydowała caryca Elżbieta Piotrowna, czyli jej teściowa. Imię Katarzyna zyskała dopiero po prawosławnym chrzcie, który musiała przyjąć, kiedy przeprowadziła się do Rosji.

Stworzenie wywiadu na podstawie zapisków Stanisława Augusta Poniatowskiego, który był kochankiem carycy, było ciekawym konceptem. Dzięki temu suche fakty historyczne zyskały emocjonalną otoczkę. O swoich losach opowiada sama Katarzyna, odpowiadając na pytania Stanisława Augusta. Najbardziej chyba zaskoczył mnie obraz Piotra III, jaki odmalowała w swych opowieściach Katarzyna, zdradzając tajemnice ich prywatnych pokoi. Zainteresowany głównie zabawkami i nadużywający alkoholu car? Brzmi co najmniej dziwnie... 

Katarzyna bez większego problemu mówiła szczerze między innymi o swoich wyczynach w alkowie. Nie jest tych przygód zbyt wiele i nie są jakoś bardzo pikantne, ale może jest to związane z tym, że w dzisiejszych bezpruderyjnych czasach po prostu mniej szokują.     

Ze spraw technicznych wspomnę, że czcionka w książce jest powiększona. Dzięki temu rozmowę czyta się wygodnie. Formuła wywiadu-rzeki sprawia, że książkę czyta się szybko i płynnie. Kolejne rozdziały rozpoczynają się hasztagami nakierowującymi na poruszane w nich tematy. 

Jeśli lubicie poznawać smaczki z życia znanych osób, ta książka przypadnie Wam do gustu.


Za możliwość przeczytania książki dziękuję Wydawnictwu Bellona

niedziela, 7 maja 2023

"Przerwany pokaz" Małgorzata Rogala - recenzja


Tytuł: "Przerwany pokaz"
Autor: Małgorzata Rogala
Gatunek: kryminał
Wydawnictwo: Skarpa Warszawska
Czas trwania: 8 h 32 min
Lektor: Laura Breszka
Cykl: Czaplińska i Maciejka, tom 2

Moja ocena: 6/6

Po dłuższym czasie wróciłam do powieści Małgorzaty Rogali i nie żałuję. "Przerwany pokaz" w interpretacji Laury Breszki słuchał mi się całkiem przyjemnie. Wprawdzie trylogia nauczycielska bardziej mnie zachwyciła, ale i tutaj sporo się działo. Inna sprawa, że zaczęłam od środka cyklu, więc teraz będę musiała wrócić do pierwszego tomu :D

Małgorzata Rogala zaczyna mocnym akcentem. Wchodzimy w sytuację wprost makabryczną. W wannie pełnej zabarwionej na czerwono wody leży kobieta. Jest z nią dziewczynka, jej kilkuletnia córka Paula, która nie może dobudzić mamy. Wszystko wskazuje na samobójstwo, jednak z czasem okazuje się, że sprawa nie jest taka jednoznaczna, jak by się mogło wydawać. Po latach w tej samej rodzinie dochodzi do kolejnej tragedii. Mała dziewczynka jest już młodą kobietą, a jej babcia Regina jest znaną projektantką mody i właśnie przygotowuje swój kolejny pokaz. Niestety staruszka niespodziewanie umiera. Chociaż wiekowa, bo dama miała już osiemdziesiąt lat, była zdrowa i energiczna, więc dla wszystkich jest to ogromny szok. Sytuacja budzi jeszcze więcej emocji, kiedy okazuje się, iż było to morderstwo.

Sprawę prowadzą dwie policjantki, Michalina Czaplicka i Zofia Maciejka. Kobiety świetnie się uzupełniają, dzięki czemu ich współpraca jest bardzo owocna. Nie zmienia to jednak faktu, iż zagadka śmierci Reginy jest nie tylko zagmatwana, ale także brzemienna w rodzinne, dość mroczne, tajemnice. Ile policjantki odnajdą trupów w przysłowiowej szafie?

Przy okazji prowadzonego śledztwa możemy zaobserwować nie tylko meandry świata mody, ale także ludzkie dramaty i konsekwencje podejmowanych przez bohaterów decyzji. Z czasem narastają wzajemne żale i pojawia się coraz więcej znaków zapytania. Czy śmierć matki Pauli ma związek z morderstwem babci Reginy? Kto mógł być zainteresowany wyeliminowaniem starszej pani? Co z firmą babci zrobi Paula? 

Ponieważ bardzo lubię kryminały z obyczajowym tłem, ta historia mnie wciągnęła. To było kilka naprawdę fajnych godzin. Idealna na relaks.


piątek, 5 maja 2023

"Gołoborze. Matka" Aleksandra Seliga - recenzja


Tytuł: "Gołoborze. Matka"
Autor: Aleksandra Seliga
Gatunek: powieść historyczna, slavic book 
Liczba stron: 360
Wydawnictwo: Kobiece
Cykl: Gołoborze, tom 2

Moja ocena: 6/6

"Matka" to drugi tom słowiańskiego cyklu Gołoborze autorstwa Aleksandry Seligi. Cudowna okładka koresponduje z tomem pierwszym oraz zachęca do sięgnięcia po powieść i powrotu do świata słowiańskich wierzeń walczących z wiarą chrześcijańską, krzewioną wśród ludu przez zakonników.

Fabuła tomu pierwszego rozpoczyna się w XII wieku, tymczasem druga część to dalsze losy znanych nam bohaterów, ale akcja rozgrywa się znacznie później, od roku tysiąc czterysta dwudziestego drugiego. Jak to możliwe? Nie zdradzę szczegółów, musicie sami dowiedzieć się, jakim cudem spotkamy postacie występujące w "Pannie" tyle lat później. 

Mamy schyłek średniowiecza w Polsce, która nękana jest ciągłymi zmianami dotyczącymi zarówno polityki, jak i obyczajów czy wiary. Na zamku w Mokrsku mieszka szlachcianka Brygida. Jej mąż, zasłużony w wielu bitwach rycerz Henryk, wyrusza na wojnę. Brygida na ten czas przenosi się do klasztoru, gdzie ma oczekiwać na powrót małżonka. Nie ma nic do powiedzenia, nawet w kwestii zabrania ze sobą pięcioletniej córeczki. Dziewczynka musi zostać w zamku pod opieką piastunki Żegocinki, aby nie zakłócać swoim głośnym zachowaniem spokoju panującego w klasztornych murach. Zamiast niej do klasztoru udaje się również młodszy braciszek Brygidy, niezwykle wrażliwy dziesięciolatek, Hubert. Chłopiec jest już wprawdzie znacznie starszy niż siedmioletni nowicjusze, jednak zakonnicy zgadzają się na przyjęcie go w swoje szeregi. Jest to ogromna ulga dla Brygidy, która zdaje sobie sprawę, z jaką pogardą traktuje chłopca jego własny ojciec, nie mogący pogodzić się z tym, że syn ze swoim delikatnym zdrowiem i spolegliwym charakterem nie nadaje się na rycerza. 

Brygida nie spodziewa się, jakie tajemnice czekają na nią w Opactwie na Świętym Krzyżu. W klasztorze kobietę dopadają niejasne wspomnienia, które wywołują chaos w jej głowie. Ze zdziwieniem i bardzo powoli poznaje zupełnie inny świat, którego kiedyś była częścią... Czy Brygida zdecyduje się zaakceptować czekające na nią przeznaczenie?

Druga część tego tomu to już kolejna historia, wraz z którą przenosimy się czterdzieści lat później. Barbara, córka Brygidy, jest już dorosłą kobietą, w dodatku przewodzi bandzie zbójców, a sama jest Królową Czarownic z Łysej Góry. Jedno, czego pragnie, to usunięcie benedyktynów z Opactwa, które wiele lat wcześniej należało do słowiańskich bogów. Wyznawcy Starej Wiary uważają zakonników za uzurpatorów i planują odzyskanie swojej własności, a także przywrócenie wiary w słowiańskie bóstwa. Aby tego dokonać, Barbara musi odnaleźć brata bliźniaka swojego syna Lelka, którego spłodziła z Welesem. Jak głosi przepowiednia, drugi syn Welesa jest niezbędny, by mogli wygrać wojnę z zakonem. Gdzie jednak szukać młodzieńca? I czy zechce on dołączyć do drużyny łotrzycy jezdnej, jak określano Barbarę?

Autorka przygotowała się do napisania kontynuacji "Panny", o czym świadczy nie tylko dopracowany język powieści, ale także opisy i tło historyczno-społeczne. Świetnie uchwycony klimat średniowiecza wciąga i wręcz nakłania do przewracania kolejnych kart. Drugi tom ma w sobie zdecydowanie więcej mroku, symboliki, i dynamicznej akcji. Poszczególne etapy starcia wyznawców Starej Wiary z chrześcijanami zostały przedstawione w bardzo plastyczny sposób. I mam wrażenie, biorąc po uwagę pewne przesłanki ukryte w finale, że możemy liczyć na trzeci tom cyklu. Liczę na to, że mam rację i będziemy mogli wrócić do świata Nawojki i kolejnych pokoleń od niej się wywodzących.  

Dodam jeszcze istotną dla mnie informację - książka jest SZYTA, a nie klejona. Wydana przepięknie, w twardej oprawie, z wymalowanymi na wklejkach iluminacjami. Wraz z tomem pierwszym może być fantastycznym prezentem nie tylko dla pasjonata słowiańskich czy średniowiecznych klimatów. 

Zdecydowanie polecam!

Współpraca reklamowa z Wydawnictwem Kobiecym

czwartek, 4 maja 2023

"Świrus" Jacek Ostrowski - recenzja

Tytuł: "Świrus"
Autor: Jacek Ostrowski
Gatunek: kryminał retro
Czas trwania: 8 h 1 min
Wydawnictwo: Skarpa Warszawska
Cykl: Zuzanna Lewandowska, tom 4
Seria: Seria z Papugą

Moja ocena: 6/6

Piąty tom serii z papugą już odsłuchany. Niezawodna Ewa Abart rozbawiła mnie interpretacją Zgagi. Nieskomplikowana, ale wciągająca fabuła przyjemnie się słuchała i została w pamięci.

Kiedy na jedną z płockich kamienic spada sputnik, Janek Paprocki cudem wychodzi cało z katastrofy. Problem pojawia się, kiedy okazuje się, że mężczyzna ma amnezję. Nie pamięta niczego ze swojego życia, za to świetnie wie, że kogoś zabił i wyjawia miejsce ukrycia ciała i broni. Jego wyznania są coraz bardziej nieprawdopodobne, bo po pewnym czasie wycofuje wszystko, co powiedział na temat morderstwa. Mecenas Zuza Lewandowska postanawia zająć się sprawą mężczyzny, ale nie spodziewa się, że nie raz przyjdzie jej tej decyzji pożałować.

Miejscem akcji jest Płock w latach siedemdziesiątych. Atmosfera PRL została zachowana. Mistrzem absurdu pozostaje niezrównany kapitan Mariański, który i tym razem prowadzi śledztwo. Przedstawiciel MO zamierza zapuszkować Janka, skoro upiera się, że jest mordercą. Zuza natomiast ma zdanie zgoła odmienne, więc robi wszystko, by wyciągnąć chłopaka z opresji. Czy jej się do uda?

Zdecydowanie polecam na wieczór, jeśli macie chęć odpocząć, słuchając zabawnego kryminału retro. Zgaga, jak zawsze, dodaje kolorytu.